۲۱ام، تیر ۱۳۹۶
مشکل گشا - رسانه مجازی و طنز انتقادی دزفول
اخبار دزفول ، خوزستان
MoshkelGosha.TV
زمان انتشار: ۲۱ام, تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۸ ب.ظ | کد خبر: 7078

تکلیف گرایانه آمدند،مصلحت اندیشانه رفتند!

 

یادداشتی انتقادی بر جلسه استیضاح شهردار دزفول که با غیبت تعدادی از اعضای شورای شهر لغو شد.

 

شاید بیان آن تلخ باشد اما ارزش قلم بالاتر از آن است که در نقد کسانی روی کاغذ نگاشته شود که منافع شخصیشان را به منافع شهری ترجیح داده اند. لذا چشم پوشی از نقد این افراد، قلم به دست می گیریم و اختلاف نظرها و مطالبات خود را، خطاب به اعضای با اصالت شورای شهر، دلسوزانه بیان می کنیم. متن زیر نقد درون گفتمانی است به اعضای شورای شهر، اعضای شورای شهری که ۴ سال پیش با شعارهای تکلیف گرایانه وارد شورا شدند و در پایان، تکلیف را فدای مصلحت کرده و چشم بر تبعیض های موجود در شهرداری بستند تا چند روز باقیمانده از عمر خدمت با برکتشان! در شورای چهارم، همچنان مصلحت اندیشانه سپری شود.

 

آزمون ها و بزنگاه های حساس شورای شهر، فرصتی است ارزشمند برای شناخت هر چه بیشتر اعضای شورا؛ یکی از این آزمون ها، استیضاح شهردار است که می تواند شاخص خوبی برای سنجش میزان تکلیف گرایی اعضا باشد. فارغ از همه حب و بغض ها شخصی، منظور نگارنده از تکلیف گرایی هیچگاه مخالفت تام با شهردار نیست بلکه گاها اعضای شورای شهر مکلف هستند در صورت درستی عملکرد شهردار از ایشان دفاع کنند.

 

همانطور که خود مطلع هستید چند روز پیش قرار بود جلسه استیضاح شهردار دزفول برگزار شود که با غیبت تعدادی از موافقین شهردار لغو شد. حال سوال اینجاست که آیا غیبت موافقین شهردار از قبل برنامه ریزی شده بود یا خیر؟ اگر جواب مثبت باشد این شائبه پیش می آید که مگر سوال و استیضاح از شهردار، حق قانونی اعضای شورای شهر نیست؟ چرا برخی اعضا با غیبت برنامه ریزی شده خود، جلسه را از رسمیت انداختند و اجازه برگزاری این جلسه را ندادند؟ آیا این حرکت ناپسند توهین به مردم و رسانه های حاضر در جلسه نیست؟

 

هیچ توجیهی برای غیبت اعضای شورای شهر در جلسه مهمی همچون استیضاح قابل قبول نیست. موافقین و مخالفین استیضاح وظیفه داشتند ضمن حضور، دلایل خود را جهت رد و تأیید استیضاح بیان کنند نه اینکه فرار را بر قرار ترجیح دهند.

 

برای مردم سوال است که:

 

دلیل استیضاح های چند باره شهردار چیست؟

 

این برای سومین بار است که علی رغم اکثریت موافقان استیضاح، اما همچنان آرای استیضاح به ۲/۳ نمی رسد و یا با غیبت برنامه ریزی شده اعضا جلسه لغو می شود؟

 

اگر استیضاح به حق است پس غیبت موافقین شهردار در جلسه چه معنی می دهد؟

 

اگر به زعم برخی استیضاح ناحق است پس پاسخ نقدها و مطالبات مردم چه می شود؟

 

آیا پروژه غیر همسطح فتح المبین که با بی نظمی و بدقولی های پیش آمده خون مردم را در شیشه کرده جای سؤال و استیضاح ندارد؟

 

آیا بدهی بالای ۲۰۰ میلیاردی شهرداری که در یک کلام شهرداری را ورشکسته کرده جای سؤال و استیضاح ندارد؟

 

آیا استخدامی های خانوادگی و غیر قانونی در شهرداری که مصداق بارز تبعیض هست جای سؤال و استیضاح ندارد؟

 

آیا انجام پروژه های بدون قرار داد توسط شهرداری که مصداق بارز توهین به شوراست جای سؤال و استیضاح ندارد؟

 

آیا انجام مصالحه های آنچنانی! در شهرداری، جای سؤال و استیضاح ندارد؟

 

و و و …

 

اگر این ها برای شهر و شهرداری بحران نیست پس چیست؟

 

آیا می توان از اعضایی که فقط بخاطر چند سوال از حضور در جلسه استیضاح شهردار متبوعشان سر باز زدند انتظار مبارزه جدی با تخلفات احتمالی در شهرداری را داشت؟

 

غائبین محترم جلسه استیضاح:

 

یا از موارد غیر قانونی در شهرداری خبر ندارید یا اینکه می دانید و روزه سکوت گرفته اید! در هر دو صورت باید پاسخگوی عملکرد خود باشید؛ اگر از انبوه آسیب های موجود در شهرداری بی اطلاع هستید که خود مقصرید چرا که نقش نظارتی خود را به خوبی انجام نداده اید! اما اگر می دانید و سکوت کرده اید به نوعی در گسترش این آسیب ها شریک جرمید! حال انتخاب با خودتان چرا که تبعیض های بی پایان و سیاهه عملکرد شهرداری در این دوره، برای مردم و رسانه ها کاملا مشهود است.

 

در این چند ماه چه شده که افشاگران استیضاح قبل، چشمشان را به روی انبوه موارد غیرقانونی در شهرداری بسته اند و برای ناکامی استیضاح به این در و آن در می زنند؟

 

عده ای هم تخلفات را می بینند و می گویند چند روز بیشتر به پایان شورای چهارم نمانده! این نیز بگذرد…

 

مگر شما نبودید که در روز نخست قبول مسؤلیتتان، قسم یاد کردید که تا لحظه آخر در جهت دفاع از حقوق مردم قدم بردارید؟! حال چه شده که چند ماه پایانی مسؤلیتتان برای مبارزه با تخلفات احتمالی شهرداری مسامحه کار شده اید؟ مبارزه با تخلف روز، ماه و سال نمی شناسد؛ بد نیست یکبار دیگر فرمایشات رهبر معظم انقلاب در اهمیت برخورد با فساد شهرداری ها را مرور کنید، بلکه در روزهای پایانی عزمتان برای مبارزه با آن ها بیشتر شود.

 

مقام معظم رهبری می فرمایند:

 

« در داخل شهرداری با فساد مماشات نکنید؛ چه فسادی که مربوط به بیرون شهرداری است و می خواهد از ابزار شهرداری استفاده کند، چه فسادی که خدای نکرده در درون هسته ای از هسته های شهرداری رخنه کرده باشد و در آنجا بخواهد گسترش پیدا کند و فضا و محیط امنی برای خود درست کند. هرگونه مماشات با فساد و میدان دادن به آن، زیر پای خود شما را خالی و امکان ادامه کار را برای شما دشوار خواهد کرد.»

 

زمانه ی عجیبی است؛

 

روزگاری ادعای تکلیف برای خدا را داشتند امروز تکلیف شب شان را برای رضای شهردار متبوعشان می نویسند!

 

حسینیه و مسجد می سازند اما امر به معروف و نهی از منکری که حسین(ع) برای آن شهید شد را فراموش کرده اند!

 

برای صحت کارها بجای برنامه ریزی، تحقیق و استفاده از روش های علمی، استخاره می گیرند و دلشان خوش است که با این استخاره ها رضای خدا را به خود جلب کرده اند غافل از این که همین استخاره های بدون نیت، شهر را به اینجا کشانده است!

 

موکب اربعین برپا می کنند و به زعم خود میلیاردی برای امام حسین(ع) خرج می کنند! غافل از اینکه در همان زمان اندک حقوق کارگران شهرداری ماه ها است پرداخت نشده است!

 

آری…

 

یکی از آسیب های شورای چهارم، تکلیف گرایانی بودند که در نهایت مصلحت اندیش شدند!

 

راستی..

 

نماز و روزیتان قبول!

 

تقبل الله!!!

ارسال نظر

     

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.