۲ام، مرداد ۱۳۹۶
مشکل گشا - رسانه مجازی و طنز انتقادی دزفول
اخبار دزفول ، خوزستان
MoshkelGosha.TV
زمان انتشار: ۲ام, مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۹ ق.ظ | کد خبر: 7088

در بین ادارات و نهادهایی که مردم با آن ها سر و کار دارند شهرداری از جایگاه ویژه ای برخوردار است چرا که گستردگی شرح وظایف آن باعث شده این نهاد عمومی و غیر دولتی نقش بسزایی در زندگی روزانه مردم داشته باشد. چشم پوشی از نظافت، سرسبزی و ساخت و سازی که با ذات شهرداری پیوند خورده است، جای پارک ماشینمان هم با میل و سلیقه شهرداری انجام می شود چه رسد به موارد مهم فرهنگی و اجتماعی که از نزدیک بر روحیه و سبک زندگی شهروندان اثر می گذارد.
نکته دیگری که شهرداری را از ادارات دیگر متمایز می کند این است که اعضای شورای شهر (مستقیم) و شهردار (غیرمستقیم) توسط مردم «انتخاب» می شوند در صورتی که مدیران مهمترین اداره های شهرستان هم «انتصابی» هستند و با امضای مدیران بالا دستی مشخص می شوند. فرق است بین کسی که با امضای مردم بر کرسی خدمت نشسته باشد تا کسی که با امضای مسؤل بالادستی….
اعضای شورای شهر و شهردار باید بدانند همانطور که به انتخاب توسط مردم افتخار می کنند، باید به انتقادات و مطالباتشان هم ارج نهند.

شفافیت یکی از مهمترین مطالبات مردم از مسؤلین است که می تواند اعتماد شهروندان را به ادارات و شهرداری ها افزایش دهد. رسانه ها مهمترین دیده بان شفافیت هستند که می توانند با روشنگری های خود شفافیت اداری و مالی را از مسؤلین طلب کنند.
عدم شفافیت در شهرداری دزفول یکی از آسیب های اساسی است که بارها و بارها در سایه انتقادات ریز و درشت رسانه ها خود را نشان داده است.
تبعیض ها و موارد غیرقانونی، استخدامی های خانوادگی، مصالحه های آنچنانی! همچون لکه هایی هستند که آیینه شهرداری دزفول را از شفافیت انداخته اند و در اعتماد مردم به این نهاد مهم خدشه وارد کرده اند.
این روزها شهردار دزفول تمام چراغ ها را به روی خود خاموش کرده است و مدیران شهرداری را در تاریک خانه ای محبوس کرده است تا جایی که آن ها هم اجازه پاسخگویی به انتقادات مردم را ندارند. گویی مردم نامحرم اند و خدا آن ها را فقط برای پرداخت عوارض آفریده است نه مطالبه و …

شاید اگر تیزبینی رسانه های انتقادی دزفول نبود خواست شهرداری بر این بود که این تبعیض ها همچنان مسکوت بماند. پر واضح است که دلیل شکایت های پی در پی شهرداری از این رسانه، بغضی است که از روشنگری های آن در گلو دارد.

مردم می خواهند بدانند:

چرا هیچگاه شهرداری پاسخ رسمی و قانع کننده ای برای استخدامی های خانوادگی ارائه نداده است؟

چرا بعد از گذشت چهار سال هنوز آمار رسمی از بدهی های فاجعه بار شهرداری منتشر نشده است؟

دلیل ریخت و پاش های بی سابقه شهرداری برای برخی اداره های حساس شهرستان چیست؟ (اسناد و مدارک نزد این رسانه محفوظ است)

چرا مصالحه های شهرداری از شفافیت لازم برخوردار نیست؟

دلیل استفاده از کارشناسان فامیل، برای قیمت گذاری اراضی در برخی مصالحه ها چیست؟ (اسناد و مدارک نزد این رسانه محفوظ است)

چرا برخی برای پرکردن رزومه مدیریتی خود، اندک املاک و سرمایه های باقیمانده شهرداری را به حراج گذاشته اند؟

اضافه کردن بدهی های شهرداری در سایه پروژه هایی جذاب و فریبنده ای نظیر نهضت آسفالت، بجز تبلیغ برای شهردار فعلی و بدهی برای شهردار آینده چه دارد؟

زیر پوست پروژه های بدون قرارداد شهرداری چه می گذرد؟

و ده ها سؤال دیگر که مطمئنا بعد از انتشار این یادداشت نیز، همچنان بی پاسخ خواهند ماند.‌‌..

جالب اینجاست شهرداری دزفول و ایادی رسانه ایش در حالی از پاسخ به این سؤالات مهم چشم پوشی می کنند که گاها کم اهمیت ترین اخبار شهر هم، سوژه خبری آن ها می شود! برای مثال وقتی که پرداخت حقوق کارگران و کارکنان شهرداری در مهمترین اولویت خبری قرار دارد شهرداری و رسانه های وابسته، خود را سر گرم جشنی مثل جشن بادبادک ها می کنند! پرواضح است کسی با رویکرد جشن و شادی در شهرداری مخالفتی ندارد اما اگر این جشن ها برای شلوغ کاری و فریب مردم باشد بسیار ناپسند است؛ حرف این است که شهرداری اولویت کاری خود را تشخیص دهد و علی رغم وجود کم و کاستی ها، با صداقت و شفافیت تمام، در جهت تنویر افکار عمومی قدم بردارد. مطمئنا چنین رفتار بزرگوارانه ای در برابر ضعف ها و انتقادات، دلسوزی و همکاری همه جانبه مردم، رسانه ها و  حتی کارکنان شهرداری را در پی دارد. اما وقتی شهروندی بخاطر مطالباتش، رسانه ای بخاطر انتقادش و کارگری بخاطر طلب حقوقش در لیست سیاه شهرداری قرار گیرد دیگر نباید انتظار کمک از آن ها را داشت چرا که خود شهرداری راه کمک و تعامل را بر خود بسته است.

امیدی به پاسخگویی شهردار فعلی که نیست اما شهردار آینده دزفول بداند اگر شفافیت را سرلوحه کار خود قرار ندهد عملکرد خود را لکه دار کرده است.

«رسانه خبری مشکل گشا»

نظر بینندگان
 1. صادق says:

  چرا این مطلب رو که براتون فرستادم منتشر نکردید؟
  از کی میترسید؟
  شما که داعیه دفاع از حقوق کارگران رو دارید چرا منتشر نکردید نکنه دفاع از کارگران فیلمتون بود منافع دیگری رو پیگیری می کنید؟
  ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰
  آقای شهردار! پروژه هایی که با پول زن و بچه خانواده ای کارگران شهرداری تکمیل شوند شما را عاقبت بخیر نخواهند کرد

  باتوجه به اینکه شورای چهارم آخرین روزهای خود را طی می کند و شورای پنجم آماده بدست گرفتن امور و انتخاب شهردار جدید است گویا شهردار کنونی دزفولی تمام هم و غم خود را مصروف ابقا در این جایگاه کرده و خود را به انجای مختلف به آب و آتش میزند که این منصب را به هر قیمتی که شده حفظ کند این برداشت از رایزنی های وی با دیگر مسولان شهرستان، سرازیر کل درآمد ها و حقوق پرسنل پیمانکار و کارگران به سمت پروژه های نیمه کاره، بازدید روزانه از پروژه ها در معیت مسئولین شهرستان، گماردن چندین خبرنگار و عکاس در کنار خود جهت ثبت لحظه به لحظه امور حتی در اموری از قبیل شرکت در نماز جمعه و مراسم تششیع و تدفین متفویات، ایجاد کانل و صفحه و گروه در شبکه های اجتماعی جهت انعکاس اخبار شهردار حتی در خصوص امور پیش پا افتاده، اجیر کردن برخی رسانه های مجازی شهرستان جهت تبلغ برای شهردار و حمله به مخالفان وی و برخی موارد دیگر از این دست نشات می گیرد.

  در حالی که بیش از سه الی چهار ماه و در مواردی حتی بیشتر از این مدت است که کارگران و پرسنل پیمانکار شاغل در شهرداری دزفول از دریافت حقوق حداقلی خود محروم هستند جناب دکتر! کرمی نژاد شهردار محترم دزفول کلیه درآمدهای جاری و بودجه های گاه و بیگاه رسیده به شهرداری از استان و مرکز را صرف پروژه های ریز و درشت شهرداری از قبیل پروژه فرسایشی تقاطع غیرهمسطح فتح المبین، پروژه کمربندی غرب و… می کند و دریغ از لحظه ای تفکر در خصوص معیشت کارگرانی که با توجه به وضعیت بغرنج اقتصادی بهمراه کودکان و همسرانشان با انبوهی از مشکلات اعم از بیماری، اجاره نشینی، اقساط بانکی و بسیاری مشکلات دیگر دست و پنجه نرم می کنند.

  جناب شهردار! چرا باید حق و حقوق پرسنل پیمانکاری و کارگران شهرداری صرف تکمیل پروژه هایی شود که برای شما نام آور است و برای آنها جز سرافکندگی , شرمندگی به جهت نداشتن توانایی تامین معیشت در مقابل عهد و عیال و فرزندانشان چیز دیگری ندارد؟

  آقای دکتر! کرمی نژاد تکمیل کل پروژه های شهر ارزشش به اندازه اشک گوشه چشم فرزند و همسر یک کارگر نیست، همان کارگری که پیامبر مکرم اسلام(ص) بارها در پاسداشت و نگه داشتن حرمت و ادای حق او تاکید داشته اند، پس بر شما واجب موکد است که بیش از هر امری جهت پرداخت حق الزحمه اندک و “بخور نمیر” این قشر تلاش کنید و بعد به فکر سایر امور باشید.

  گویا شما در محفلی عرض کرده اید که پس از ترک منصبتان آیندگان برای قضاوت عملکردتان به میزان و تعداد پروژه هایی که انجام داده اید می نگرند نه به میزان و چگونگی پرداخت حقوق نیروهای تحت امرتان، شاید در نگاه اول این کلام شما درست بنظر برسد اما زمانی که این حرف را به زبان آورده اید بفکر مشکلات بوجود آمده خانواده ها و فرزندان کارگران مجموعه تحت نظر خود بوده اید یا فقط به این نکته اندیشیده اید که رزومه کاری خود را پربار کنید؟

  پیامبر اکرم(ص) فرمودند : ظُلمُ الأجیرِ أجرَهُ مِنَ الکَبائِرِ (ظلم در پرداخت مزد کارگر، از گناهان بزرگ است) با استناد به این حدیث شریف نبوی پاسخ شما به حقوق عقب افتاده چندماهه کارگران شهرداری دزفول که ظلم بزرگی به آنها و خانوداه های آنان است، چیست؟ ممکن است با تکمیل چند پروژه رزومه دنیوی خود را رنگ لعابی بدهید تا بتوانید صندلی صدارت خود را نگه دارید ولی چه می کنید با رزومه اخروی خود اگر آه دل کارگران و خانواده های آنها پشت سر شما باشد. پس بهوش باشید که این چند روزه ی منصب داری و مقام خواهد گذشت و چه زیبا حضرت امام صادق(ع) فرموده اند که: رأس کلّ خطیئه حبُّ الدنیا ( ریشه همه بدی ها و خطاها، حبّ و دلبستگی به دنیا است.)

  شنیده ها حکایت از این دارد که شهردار دزفول به مدیران مناطق سه گانه شهرداری و معاونین خود ابلاغ کرده است که جهت پرداخت حقوق دست به دامن گرفتن وام از بانک ها شوند که این کار مصداق بارز دفع بلا با بلایی بزرگتر است، چون در صورت انجام این امر بدهی های سنگین شهرداری که سر به میلیاردها تومان می کشد بازهم سنگین و سنگین تر خواهند شد و کسی نیست از جناب ایشان بپرسد آیا تمهیدی جهت باز پس دادن این وام ها به اضافه سود آنها دارید؟ و آیا جهت انجام این کار از شورای شهر مجوز دارید؟

  امید است اعضای شورای شهر و فرماندار ویژه دزفول و سایر مسئولین امر نظارت و عنایت بیشتری در خصوص موارد فوق الذکر داشته و بفکر چاره ای برای سفره کوچک کارگران زحمت کش و مظلوم شهرداری دزفول که با عدم پرداخت بموقع حقوقشان کوچکتر از قبل شده، باشند.

ارسال نظر

     

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.