۵ام، مرداد ۱۳۹۶
مشکل گشا - رسانه مجازی و طنز انتقادی دزفول
اخبار دزفول ، خوزستان
MoshkelGosha.TV
زمان انتشار: ۵ام, مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۷:۱۷ ب.ظ | کد خبر: 7111

تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که چرا دزفول با وجود منابع بسیار اعم از مادی، انسانی، کشاورزی و…. آنچنان که باید و شاید، در جذب سرمایه برای بخش تولید و به تبع آن ایجاد اشتغال بهره کافی نبرده است؟!

یا اینکه چرا دزفول نتوانسته به عنوان قطب صنایع تبدیلی کشاورزی معرفی شود؟!

یکی از دلائل مهم عدم سرمایه گذاری در بخش تولید عدم ریسک پذیری سرمایه داران دزفول در ایجاد کارگاه یا کارخانه تولیدی است، که همین امر به گفته قریب به اتفاق سرمایه داران ناشی از عدم حمایت کافی از سوی مسئولین ذیربط میباشد؛ و متاسفانه از سوی دیگر تا زمانی که محل هایی با بازگشت تضمینی سود بالا مانند بانک ها وجود دارد سرمایه دار تمایلی به سرمایه گذاری در بخش تولید و دردسر های بعد از آن نخواهد داشت، مگر آنکه مردم و مسئولین برای جذب سرمایه و ایجاد اشتغال با یکدیگر همسو شوند.

اما جدای از عدم حمایت کافی مسولین علت دیگر این موضوع متاسفانه عدم حمایت مردم از محصولات تولیدی می باشد. برای بهتر باز کردن این موضوع از یک مثال استفاده می کنم. حتما همه شما با نام شرکت مجید شوشتر آشنا هستید. ولی تاکنون فکر کرده اید چرا با وجود اینکه شوشتر از لحاظ منابع انسانی، کشاورزی و مالی  بسیار کوچکتر از دزفول می باشد اما توانسته است کارخانجات مطرح تولیدی در سطح کشور داشته باشد؟ شرکت مجید در شوشتر چگونه توانست با ایجاد کارخانه فرآورده های کشاورزی و حتی غیر کشاورزی به یک برند معروف در کشور تبدیل شود؟! و در هر نقطه ای از کشور محصولاتش را در فروشگاه ها بفروش برساند؟ جالب است بدانید این شرکت از دهه چهل با کارگاه کوچک تولید مربا و آبلیمو شروع به کار کرد و در حال حاضر با تولید ۱۸۰محصول و احداث کارخانجات در شوشتر و شهرهای مختلف، محصولاتش را به بسیاری از شهر ها و کشورها صادر میکند. مطمئنا بجز کیفیت محصولات و پشتکار ریاست و کارکنان این شرکت و حمایت مسئولین، از مهمترین دلایل میتوان به حمایت مردم شوشتر اشاره کرد، که با خرید محصولات تولید شده در شهر خود به رونق بازار و ایجاد اشتغال برای جوانان شهرشان کمک کرده اند.

حال برگردیم به دزفول و یک مثال از شهر خودمان! چند سال قبل شرکت محصولات نوشیدنی در دزفول افتتاح شد که محصولات خود را با نام شوق معرفی می کرد، اما با وجود کیفیت نسبتا مناسب محصولات و وجود بازار عرضه و تقاضا بدلیل عدم حمایت توسط خود مردم به سرعت تعطیل شد و اینک بعد از گذشت چند سال تمام دستگاه ها بلااستفاده در کارخانه باقی مانده است. شرکت محصولات حبوبات کنارستان، ماکارانی گنم، دستمال کاغذی فردوس و موارد زیاد دیگر نیز وضعیتی مشابه کارخانه شوق داشتند.

آیا تا به حال در سوپر مارکت ها به محصولات بسته بندی شده که از شهرهای دیگر وارد میشود دقت کرده اید؟!

قند و شکر بسته بندی، انواع رب، خیارشور، انواع ترشی، مربا، سس گوجه، لیموعمانی، قارچ، حبوبات و ده ها محصول دیگر که بخاطر بسته بندی مناسب شما مجبور هستید مثلا یک شیشه نیم کیلویی ترشی کلم را سه یا چهار هزار تومان خریداری کنید، در صورتی که در همین شهر کشاورز مجبور است یک سبد ۲۰ کیلویی کلم خام را مثلا با قیمت ۵ هزار تومان بفروشد.

لذا از مسئولین درخواست داریم برای ایجاد کارخانه در دزفول، در کنار کارخانه فولاد و پتروشیمی که جزو صنایع مادر هستند و فارغ التحصیلان زیادی در دزفول دارند، پیگیر ایجاد کارخانجات مرتبط با کشاورزی و صنایع تبدیلی نیز باشند. از همه مهمتر اگر ما خودمان دست یاری بهم بدهیم و از تولیدات شهرمان حمایت کنیم هم سرمایه گذاران و تولید کنندگان را دلگرم می کنیم و هم کمکی برای حل مشکل بیکاری جوانانمان خواهیم بود. انشاالله…

 

نویسنده: عبدالله آخوندرجب

نظر بینندگان
  1. نگین says:

    سلام.ببخشید لطف کنید درباره انتقال آب دز به اندیمشک هم مطلب بزنید.مردم دزفول نگرانن.باتشکر

ارسال نظر

     

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.